رایافیت

بخش عمده فسفر موجود در اقلام گیاهی جیره به شکل فیتاتی یا متصل به اسید فیتیک می باشد ، که از قابلیت دسترسی پایینی جهت حیوانات تک معده ای مثل خوک و طیور برخوردار می باشد .

فیتات نه تنها موجب کاهش قابلیت دسترسی فسفر موجود در جیره می شود ، بلکه با ایجاد اتصالات شیمیایی با سایر مواد مغذی جیره موجب کاهش قابلیت دسترسی آنها نیز می شود .

فیتاز آنزیمی است که فسفر را در جیره طیور، قابل دسترس می کند و انرژی، پروتئین و کلسیم را کم می کند و هزینه های جیره را پایین       می آورد.

با در نظر گرفتن اینکه پرندگان آنزیم فیتاز تولید نمی کنند ، به این علت افزودن آنزیم سنتتیک فیتاز به خوراک طیور ،علاوه بر افزایش قابلیت جذب نهاده های گیاهی ، منجر به کاهش دفع فسفر از طریق فضولات مرغی شده و در نهایت به پاکیزگی محیط زیست نیز کمک می کند .

فیتاز اثرات منفی فیتات بر پروتئین و مواد مغذی دیگر جیره را خنثی می کند .

مطالعات انجام شده نشان می دهد که استفاده از آنزیم فیتاز در جیره نه تنها موجب بهبود عملکرد طیور می شود ، بلکه قابلیت دسترسی سایر مواد مغذی همانند فسفر فیتاتی ، روی ، کلسیم ، منیریم ، مس و انرژی قابل متابولیسم ظاهری و همچنین تعدادی از اسید های آمینه را افزایش می دهد .

ترکیبات فیتات با کلسیم فعالیت آنزیم آمیلاز را متوقف کرده و تجزیه نشاسته مختل می شود و یا اینکه ترکیب فیتات با کلسیم و اسید های چرب در روده منجر به تشکیل صابون های نامحلول و کاهش قابلیت هضم چربی ها ودر نهایت اختلال در آزاد سازی انرژی که گران ترین بخش جیره است ، می شود .

 • فواید فیتاز بر جوجه های گوشتی
 1. تحریک اشتها و افزایش رشد و وزن به واسطه افزایش خوراک
 2. بهبود زخیره مواد معدنی بدن
 3. استحکام استخوان و جلوگیری از نرمی استخوان
 4. بهبود ضریب تبدیل غذایی
 5. بهبود ضریب هضمی اسید های آمینه وانرژی قابل متابولیسم ظاهری
 6. کاهش دفع فسفر از طریق فضولات
 7. کاهش نیاز به دی کلسیم فسفات در جیره
 8. بالا بردن جذب فسفر
 • آنزیم فیتاز به چه صورتی استفاده از منابع فسفری را افزایش میدهد؟

مقدار زیادی از فسفر موجود  در خوراک با منشا گیاهی مخصوصا در دانه غلات، به صورت متصل به اسیدفیتیک است که اصطلاحا فسفر فیتاتی نامیده میشوند. ( میزان اسید فیتیک در دانه غلات و بقولات تقریبا در حدود 25 درصد براساس ماده خشک میباشد)

فیتات با تشکیل کمپلکس نامحلول با مواد معدنی همانند نیکل، کبالت، منگنز، آهن، کلسیم و مس ، روی کاهش قابلیت دسترسی و اختلال در جذب آنها  موجب کبود این مواد معدنی در انسان و دام میشود.

آنزیم فیتاز فسفر را از اسید فیتیک جدا کرده و باعث افزایش توانایی استفاده طیور از منابع فسفری گیاهی و نیز کاهش دفع فسفر از طریق مدفوع میشود.

در انتخاب فیتاز باید توجه داشته باشیم که رنج وسیعی از PH  را پوشش دهد (  2 تا 4.5) که این  PH را در قسمت اولیه دستگاه گوارش پرنده باهاش کار داریم و زمان عملکرد فیتاز در دستگاه گوارش 90 تا 100 دقیقه می باشد.

آنزیم فیتاز که توسط قارچ‌ها و باکتری‌ها تولید می‌شود در روده حیوانات نشخوارکننده مانند گاو و گوسفند یافت شده لذا این گونه از حیوانات قابلیت هضم فایتیک اسید را که در غالب غذای حیوانات وجود دارد، پیدا کرده و از این نظر فسفر آلی را به مصرف می‌‌رسانند.

اما در حیوانات تک معده‌ای مانند انسان و طیور آنزیم فیتاز در روده ها توسط باکتری‌ها تولید نشده و لذا قدرت هضم آن را ندارند. در طیور آنزیم فیتاز را بصورت مکمل در جیره‌های غذایی وارد می‌نمایند تا طیور بتوانند از فسفر آلی موجود در جیره استفاده نمایند، در غیراینصورت فایتیک اسید بصورت هضم نشده با مدفوع دفع می‌شود. علاوه بر این نشان داده شده است که منابع غذایی باند شده با یون فیتات از طریق هضم فایتیک اسید در دسترس حیوان قرار می‌گیرد که برای مثال می‌توان به کلسیم، پروتئین و کربوهیدرات‌ها اشاره نمود.

ویژگی های فیتاز رایافیت :

 • آنزم فیتاز میکروگرانوله
 • مقاوم به دمای پلت ( دمای بالای 85 درجه سلسیوس )
 • به مدت 12 ماه در دمای اتاق قابل نگهداری است
 • حداکثر آزادسازی فسفر و مواد مغذی خوراک و افزایش هضم مواد غذایی
 • فعال در PH  گسترده
 • کاهش مقدار فسفر غیرآلی موجود در خوراک
 • بهود ضریب تبدیل خوراک
 • کاهش دفع مواد معدنی و کاهش آلودکی محیط زیست

میزان مصرف فیتاز 10000برای جوجه های گوشتی35 گرم در هر تن خوراک
میزان مصرف فیتاز 10000 برای مرغان تخمگذار و مادر50 گرم در هر تن خوراک
رایافیت به سه صورت فیتاز 1000 و 5000 و 10000 در شرکت فرداد کیان فرتاک موجود می باشد .
سبد خرید
پیمایش به بالا