جوجه کشی از بوقلمون و نکات مهمی که قبل از شروع باید بدانید

با توجه به اینکه بوقلمون ها وزن سنگینی دارند، احتمال جفت گیری ناموفق به مراتب بالاتر از سایر حیوانات است؛ در نتیجه میزان تخم های بدون نطفه در جوجه کشی از بوقلمون بیشتر دیده می شود. جوجه کشی از بوقلمون، به شرایط خاصی نیاز دارد که با دانستن اصول و ترفند های آن می توان تجارت پرسودی را راه‌اندازی کرد. در ادامه به آموزش کامل جوجه کشی از بوقلمون و نکات مهمی که قبل از شروع فرایند باید بدانید، می پردازیم.

انتخاب تخم نطفه دار برای فرایند جوجه کشی

اگر مزرعه پرورش بوقلمون دارید و قصد جمع‌آوری تخم نطفه دار از مزرعه خود را دارید، حتما به این نکته توجه کنید که بوقلمون مادر باید به بلوغ جنسی رسیده باشد تا تخم نطفه دار مناسب فرایند جوجه کشی داشته باشید. معمولا بوقلمون بعد از 30 هفتگی به بلوغ جنسی رسیده و برای تخم گذاری مخصوص جوجه کشی آماده است. همچنین بوقلمون هایی که از آنها تخم نطفه دار گرفته می شود، باید سالم و بدون هیچ بیماری باشند.

اما اگر گله بوقلمون نداشته و قصد خرید تخم نطفه دار را دارید، پیشنهاد می کنیم خرید خود را به صورت حضوری و از مزارع پرورش بوقلمون با اعتبار بالا انجام داده و به هیچ وجه سراغ خرید اینترنتی برای تخم نطفه دار نروید؛ زیرا ممکن است در حین حمل و نقل، تخم ها شکسته و یا تخم نطفه دار کهنه برای شما راسال کنند. استفاده از تخم نطفه دار کهنه برای جوجه کشی، راندمان جوجه کشی از بوقلمون را به میزان چشمگیری کاهش می دهد و احتمال جوجه گیری موفق از این تخم ها پایین است. حتما هنگام انتخاب تخم نطفه دار به این نکته توجه کنید که تخم نطفه دار باید کاملا سالم  بدون هیچ سوراخ شدگی، ترک و آسیب دیدگی و یا کثیفی و آلودگی و بدون هیچ چروک شدگی باشد.

تشخیص تخم نطفه دار سالم از کهنه

متأسفانه امکان تشخیص تخم نطفه دار سالم از کهنه تا هفته اول جوجه کشی وجود ندارد ولی با استفاده از یک ظرف آب میتوان به سالم یا کهنه بودن تخم نطفه دار پی برد. برای اینکار تخم های نطفه دار را به صورت تک به تک داخل لیوان آب قرار دهید. تخم های سالم به پهلو و ته لیوان آب می چسبند اما تخم های کهنه از ته ظرف آب فاصله گرفته و به صورت عمودی قرار می گیرند. تخم های خیلی کهنه و خراب نیز روی آب شناور می شوند.

شرایط مورد نیاز جوجه کشی از بوقلمون

جوجه کشی از بوقلمون 28 روز طول می کشد که معمولا جوجه ها از روز بیست و هفتم از تخم ها بیرون می آیند. مهم ترین شرط برای داشتن جوجه کشی موفق از بوقلمون، فراهم کردن حرارت و دمای مناسب برای محیط جوجه آوری است. حرارت مورد نیزا باید بین 37 الی 38 درجه سانتی گراد باشد. در نظر داشته باشید که حرارت غیر استاندارد، باعث از بین رفتن جنین داخل تخم های نطفه دار می شود.

از دیگر شرایط مورد نیازی که برای جوجه کشی از بوقلمون باید فراهم شود، تهویه هوا و رطوبت مورد نیاز برای شروع جوجه آوری است. تنظیم رطوبت به دو دوره ستر و هچر تقسیم می شود. رطوبت در دوره ستر (25 روز اول جوجه کشی) 60 درصد بوده و در دوران سه روز انتهایی یا دوران هچر حدودا 70 درصد باشد. در واقع رطوبت، میزان تبخیر آب و در نهایت ضخامت پوسته تخم ها را کنترل می کند. این نکته را باید بدانید که تخم های کوچکتر میزان رطوبت بیشتری را از دست داده و ممکن است جنین به پوسته تخم چسبیده و از بین برود. همچنین باید به فکر یک سیستم تهویه متناسب با محیط باشید تا از ماندگار شدن گاز های مخرب ناشی از تبخیر آب تخم ها جلوگیری شود.

آموزش جوجه کشی از بوقلمون

جوجه کشی از بوقلمون مانند هر پرنده دبگری به دو بخش جوجه کشی طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود. در روش جوجه کشی طبیعی، شما نیاز به انتخاب بوقلمون مادر مناسب و فراهم کردن شرایط محیطی، آب و غذا برای بوقلمون مادر هستید در حالی که برای جوجه کشی به روش مصنوعی می توانید از دستگاه جوجه کشی مخصوص استفاده کنید. البته روش های جوجه کشی از بوقلمون به نیاز و هدف شما بستگی دارد. در ادامه به طور مفصل به هر یک از این موارد می پردازیم.

جوجه کشی طبیعی از بوقلمون

در فرایند جوجه کشی طبیعی از بوقلمون، باید مکانی آرام و خلوت همراه با آب و غذای لازم را برای بوقلمون مادر فراهم کنید تا بدون هیچ مشکلی به مدت 28 الی 30 روز روی تخم های نطفه دار بخوابد. البته در این دوره 30 روزه احتمال شکستگی تخم ها یا ترک خوردن آن ها به هر دلیلی وجود دارد. حتما به این نکته توجه کنید بلند شدن بوقلمون مادر از روی تخم ها به هر دلیلی سبب سرد شدن تخم ها و مرگ جنین داخل تخم های نطفه دار خواهد شد. هر چند وقت یکبار، لانه پرنده را با اسپری ضد انگل، ضد عفونی کنید.

همچنین نگهداری بوقلمون مادر مثل مرغ نیست و شرایط و دردسرهای خاص خودش را دارد. جیره غذایی لازم برای بوقلمون مادر به صورت روزانه بین 160 تا 250 گرم متناسب با وزن بوقلمون متغیر است. از دیگر مشکلاتی که می توان در این روش به آن اشاره کرد، این است که پس از در آمدن بعضی ازجوجه ها از تخم، ممکن است بوقلمون مادر از روی تخم ها بلند شود که این امر احتمال از بین رفتن بقیه جوجه های داخل تخم ها را افزایش می دهد.

جوجه کشی از بوقلمون به روش مصنوعی

جوجه کشی از بوقلمون به روش مصنوعی با استفاده از دستگاه جوجه کشی مخصوص انجام می شود و بسیار راحت تر از روش طبیعی است. با توجه به شرایط خاصی که برای جوجه کشی از بوقلمون باید فراهم شود، پیشنهاد ما روش مصنوعی است که نیازمند تجربه کمتری نسبت به جوجه گیری طبیعی است. اگر قصد استفاده از دستگاه جوجه کشی بوقلمون را دارید، فقط یکبار تخم های نطفه دار را داخل دستگاه چیده و با تنظیم شرایط دما، رطوبت و تنظیم کردن سنسورهای دستگاه، فرایند را استارت کنید. به این نکته توجه کنید که اضافه کردن هفتگی تخم ها به دستگاه جوجه کشی اشتباه است.

در طول فرایند با نطفه سنجی تخم ها با عملیات کندلینگ یا نوربینی تخم ها، با خارج کردن تخم های فاسد شده و بدون نطفه از دستگاه جوجه کشی، از انتشار گاز های آلوده داخل دستگاه و از بین رفتن سایر تخم های نطفه دار جلوگیری کنید. حتما عمل اکسیژن رسانی را در دوران هچر انجام دهید. دمای مورد نیاز دستگاه جوجه کشی بوقلمون باید به صورت هفتگی و با توجه به شرایط محیطی تنظیم شود. دمای دستگاه در هفته اول باید 35 درجه باشد. بعد به ترتیب، هر هفته 3 درجه دمای دستگاه را کاهش دهید تا هفته چهارم دمای دستگاه بین 24 الی 26 درجه تنظیم شود.

جمع‌بندی

تا به حال سعی کردیم به نکاتی از جوجه کشی بوقلمون به صورت طبیعی و مصنوعی بپردازیم و امیدواریم برایتان جذاب بوده باشد. فروشگاه اینترنتی دام و طیور عرضه کننده انواع با کیفیت ترین دستگاه های جوجه کشی مخصوص بوقلمون است و این امکان را برایتان فراهم آورده است تا بتوانید از تمامی دستگاه ها دیدن کرده و اقدام به خرید دستگاه جوجه کشی به صورت اینترنتی و با بهترین قیمت موجود در بازار نمایید. تیم ما تمامی تلاشش را می کند تا در کمترین زمان ممکن محصول خریداری شده را درب منزل به شما عزیزان تحویل دهد. در واقع هدف گروه دام و طیور نشاندن لبخند رضایت بر روی لبان شما است.

سبد خرید
پیمایش به بالا