آزمایش آب به دلایل متعددی انجام می‌شود. عناصر مورد آنالیز در آزمایشات با اهداف مختلف نیز متفاوت می‌باشد. در حالت کلی نمونه‌های آب مورد آنالیز در آزمایشگاه‌ها یا مربوط به بخش کشاورزی و آب آبیاری است، و یا به بخش آبزیان و استخرهای پرورش ماهی برمی‌گردد.

نوع عناصر مورد نیاز برای آنالیز به محل نمونه گیری، کاربرد آب، هدف از انجام آزمایشات و … بستگی دارد.

بطور مثال ممکن است نمونه آب برای کاربرد کشاورزی باشد و هدف از انجام آزمایش آب آشنایی با عناصر موجود در آب، آماده سازی زمین و انجام اقدامات اولیه برای کاشت محصول باشد. یا ممکن است نمونه آب مورد آنالیز مربوط به استخر پرورش آبزیان باشد و نمونه آب از نظر میکروبی و … مورد بررسی قرار گیرد.

دلایل و فواید انجام آزمایش آب:

برای بررسی دلایل و فواید انجام آزمایش آب، ابتدا لازم است که نمونه‌های مختلف آب را تفکیک کنیم. بنابراین ابتدا به دلایل انجام آزمایشات آب کشاورزی می‌پردازیم و سپس فواید انجام آزمایشات آب استخر پرورش آبزیان را ذکر می‌کنیم.

آزمایش آب

دلایل انجام آزمایش آب کشاورزی:

از مهم‌ترین دلایل انجام آزمایشات آب کشاورزی شناخت وضعیت آب و عناصر و مواد محلول در آب است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که قبل از آماده سازی زمین آب آبیاری مورد آنالیز قرار بگیرد. تا مشخص شود این آب برای کاشت محصول مناسب است یا خیر و  با وجود آبی با چنین شرایط چه اقداماتی باید انجام شود.

معمولا عناصر پایه محلول در آب اندازه گیری می‌شوند. مقدار مواد ته‌نشین شونده در آب و … مورد نیاز است. در کاربردهای کشاورزی معمولا در کنار انجام آزمایشات آب، آزمایش خاک نیز انجام می‌شود.

نمونه برداری آب کشاورزی با توجه به نوع آب متفاوت است. منظور از نوع آب این است که آب چاه است، آب لوله کشی است یا … توجه داشته باشید که اطلاعات نمونه نیز باید به آزمایشگاه تحویل داده شود.

فواید انجام آزمایش آب استخرهای پرورش ماهی:

در استخرهای پرورش ماهی یا سایر آبزیان مهم است که میزان نیتیت و نیترات آب چقدر است و آب تا چه اندازه خاصیت اسیدی دارد. در برخی از موارد دانستن سایر موارد و عناصر موجود در آب نیز بسیار اهمیت دارد.

اطلاعات مورد نیاز از استخرهای پرورش آبزیان به نوع آبزی نیز بررسی دارد. بطور مثال اطلاعاتی که برای پرورش میگو از آب استخر مورد نیاز است، با پرورش ماهی قزل آلا یکی نمی‌باشد.

علاوه بر موارد گفته شده گاهی لازم است نمونه آب استخر از نظر میکروبی نیز مورد آنالیز قرار بگیرد. بدست آوردن اطلاعات لازم از آنالیز آب استخر پرورش آبزیان کمک می‌کند که اقدامات لازم انجام شود و از بیماری و تلف شدن آبزیان جلوگیری شود. یا در صورت بروز مشکل، انجام آزمایش به شناسایی دلیل مشکل کمک می‌کند و می‌توان اقدامات لازم را انجام داد تا از بروز مجدد آن مشکل جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که انجام آزمایشات آب استخر پرورش آبزیان مانند آزمایشات آب کشاورزی بهتر است در زمان درست انجام شود و نمونه گیری به شیوه‌ای باشد که نتایج آزمایشات به واقعیت نزدیک باشد.

استخر پرورش ماهی

رایج‌ترین عناصر مورد آنالیز آزمایش آب کشاورزی:

معمولا عناصر و مواردی که در آنالیز نمونه آب‌های کشاورزی مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند عبارتند از:

EC –  PH –  TDS – سدیم –  کلسیم –  منیزیم  – کربنات – بی‌کربنات و ….

البته عناصر کلی آزمایش به موارد مختلفی بستگی دارد. عناصر نام برده شده معمولا در همه آزمایشات نمونه‌های آب وجود دارند. اما با توجه به نوع محصول، نوع نمونه، لوکیشن یا محل کاشت و … عناصر دیگیری نیز به این آزمایشات اضافه خواهد شد.

رایج‌ترین عناصر مورد آنالیز آزمایش آب استخر:

برای استخرهای پرورش ماهی مهم ترین سنجش، سنجش دما است. میزان دما و اکسیژن موجود در آب باید با توجه به نوع آبزی و استانداردهای مربوط به آن متعادل باشد.

سایر موارد مهم مورد سنجش در استخرهای پرورش ماهی میزان اسیدی بودن آب، میزان نیترات و نیتریت داخل آب، دی اکسید کربن، سختی آب، کلر، آهن، مس، روی، جیوه، کادمیوم، آمونیاک، قلیاییت، شفافیت و … است. بعد از دما و اکسیژن میزان این عناصر و موارد در آب مهم است.

بنابراین، این موارد نام برده شده رایج‌ترین عناصر مورد آنالیز در آزمایش آب استخرهای پرورش آبزیان می‌باشند. البته با توجه به نوع آبزی این موارد نیز متغییر است. منظور از نوع آبزی این است که پرورش برای چه نوع ماهی است یا برای میگو می‌باشد یا …

آزمایشات دیگر مورد نیاز در کنار آزمایش آب:

بخش کشاورزی:

در کنار آزمایشات آب کشاورزی معمولا آزمایش نمونه خاک کشاورزی نیز توصیه می‌شود. زیرا در رشد محصول آب و خاک در کنار هم عامل‌های اصلی می‌باشند. بنابراین سنجش عناصر موجود درخاک نیز معمولا مورد نیاز است.

از تاثیرات انجام آزمایش آب و خاک کشاورزی در کنار یکدیگر می‌توان این مثال را مطرح کرد. فرض کنید وجود عنصر ایکس برای رشد محصول و کشاورزی لازم است. آنالیز آب آبیاری نشان می‌دهد که این عنصر در آب آبیاری به میزان خیلی کمی وجود دارد.

در این حالت باید کود حاوی آن عنصر به زمین داده شود. اما وقتی خاک منطقه نیز مورد آنالیز قرار می‌گیرد متوجه می‌شویم که از عنصر ایکس تا حد زیادی در خاک وجود دارد. بنابراین نیازی به اقداماتی جهت کوددهی با کودهای حاوی عنصر ایکس نیست. و در صورت نیاز برای کوددهی باید کود دیگری جایگزین شود که مناسب با نتایج آنالیزهای هر دو عنصر آب و خاک باشد.

بخش پرورش ابزیان:

در کنار آزمایش آب استخر پرورش آبزیان، آزمایش خوراک آبزیان نیز پیشنهاد می‌شود. آبزیان با آب و عناصر موجود در آن به حیات خود ادامه می‌دهند و برای رشد به خوراک مخصوص نیاز دارند. بنابراین خوراک و آب دو عامل اصلی در پرورش آبزیان محسوب می‌شوند.

خوراکی که به آبزیان داده می‌شود باید با توجه به نوع آبزی باشد. و مواد موجود در آن نیاز کامل آبزی را برطرف کند. بطور مثال درصد پروتئین خوراک باید در حد استاندارد باشد. خوراک خوب در سلامت و رشد آبزی تاثیر بسزایی دارد.

بنابراین پیشنهاد می‌شود آزمایش خوراک نیز انجام شود تا در صورت نیاز سایر افزودنی‌های خوراک آبزیان به خوراک اضافه شود.

آزمایش آب

هزینه آزمایش آب:

یکی از موارد قابل توجه قبل از درخواست آزمایشات آب، هزینه آن می‌باشد. هزینه آزمایش آب به تعداد عناصر و موارد درخواستی جهت آنالیز بستگی دارد.

برای هر یک از عناصر و موارد قابل آنالیز هم با توجه به موارد تاثیر گذار در قیمت، مبلغی در نظر گرفته می‌شود. برخی از موارد تاثیر گذار در هزینه آزمایشات آب عبارتند از:

 1. زمان مورد نیاز آزمایش
 2. دستگاه‌های مورد نیاز برای انجام آن آنالیز
 3. مواد و وسایل مورد نیاز برای انجام آن آنالیز

و …

هزینه انجام آزمایشات با توجه به تغییر قیمت مواد و وسایل، هزینه نیروی انسانی و … معمولا سالانه تغییر خواهد کرد. قیمت این آزمایشات معمولا بسیار مناسب است و با توجه به تاثیراتی که انجام اینگونه آزمایشات دارند، بسیار بصرفه می‌باشد.

برای اطلاع از قیمت آزمایشات نمونه آب و اطلاع از شرایط مورد نیاز آنالیز نمونه آب می‌توانید با شماره‌های موجود پذیرش آزمایشگاه ژرف پژوهان به آزما تماس بگیرید.

ساعت پاسخگوییشنبه تا چهارشنبه09907674972 - بجز روزهای تعطیل 8:30 تا 15:30
آدرس آزمایشگاهجهت ارسال نمونهقم – خیابان ۷۵ متری عماریاسر – خیابان شهید قدوسی – بین کوچه ۳ و ۵ – پلاک ۲۱ – آزمایشگاه ژرف پژوهان به آزما – کد پستی: ۳۷۱۹۱۵۸۶۲۰

شرایط خاص آزمایش نمونه آب:

بعد از برداشت نمونه آب ممکن است تغییراتی در نمونه اتفاق بیفتد. یعنی ممکن است که درصد و میزان برخی از موارد تغییر کند. هدف این است که نتایج آنالیزهای نمونه مورد نظر کاملا با واقعیت یکسان باشد. بنابراین باید نمونه سریع‌تر به آزمایشگاه برسد. در آزمایشگاه وسایل و تجهیزات مناسب نگهداری نمونه آب وجود دارد و انجام آنالیزها در سریع‌ترین زمان ممکن شروع می‌شود.

منظور از اهمیت زمان در واقعی بودن نتایج آنالیزهای نمونه‌های آب این نیست که حتی هر ثانیه تاخیر تغییر ایجاد می‌کند و بسیار مهم است. برداشت درست از نکات گفته شده این است که بعد از برداشت نمونه، نمونه نباید چندین روز در ظرف نمونه گیری و در دمای معمولی بماند.

نکته قابل توجه این است که در صورت تاخیر زمانی باید نمونه آب را در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد و در حالت یخ زده نگهداری کنید. این کار بهترین راه برای جلوگیری از تغییر نتایج است.

توجه داشته باشید که برخی از موارد و عناصر موجود در آب با گذر زمان دچار تغییر نمی‌شود اما برای برخی دیگر زمان بسیار اهمیت دارد و بهتر است نمونه یخ بزند یا سریع به آزمایشگاه برسد.

نکته مهم دیگر این است که ظرفی که در آن نمونه را نگهداری می‌کنید باید کاملا تمیز باشد. همچنین باید نمونه گیری طبق روش‌های درست نمونه‌گیری آب انجام شود.

زمان نمونه گیری
یخچال آزمایشگاهی

راه‌های درخواست آزمایش نمونه آب:

برای انجام آزمایشات آب پیشنهاد ما به شما آزمایشگاه ژرف پژوهان به آزما است. در این آزمایشگاه انواع آنالیزهای آب، خاک، خوراک، گیاه و حتی انواع کود انجام می‌شود. ویژگی اصلی این آزمایشگاه مجهز بودن آن و بکارگیری نیروی متخصص با دانش به روز است. با راه‌های ارتباطی زیر می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت تمایل درخواست آزمایشات خود را ثبت کنید.

پس از ثبت درخواست آزمایش نمونه بصورت حضوری و پستی قابل تحویل به آزمایشگاه است و جواب نتایج از طریق پیامک و سایت به شما اطلاع داده می‌شود. توجه داشته باشید که شرایط خاص نگهداری نمونه آب نباید نادیده گرفته شود و تحویل نمونه باید با رعایت آن شرایط انجام شود.

چه کنیم نتایج آزمایش آب بطور کامل با واقعیت تطابق داشته باشد؟

 1. با روش‌های درست نمونه‌گیری کنید.
 2. از ظرف تمیز و مناسب برای نگهداری نمونه استفاده کنید.
 3. برگه حاوی اطلاعات نمونه را نیز در کنار نمونه به آزمایشگاه تحویل دهید.
 4. به شرایط مورد نیاز نگهداری نمونه توجه کنید.
 5. بهتر است سریعتر نمونه را به آزمایشگاه تحویل دهید.
 6. برای آنالیز نمونه یک آزمایشگاه مجهز، معتبر و با سابقه انتخاب کنید.

جهت اطمینان از نتایج نهایی معمولا خود آزمایشگاه نتایج را پس از تکرار اعلام می‌کند. اما در صورت درخواست مجدد مشتری تکرار آزمایش مجددا انجام خواهد شد.

آزمایش میکروبی آب:

وقتی صحبت از آزمایش میکروبی آب می‌شود، عموماً منظور از آن اندازه‌گیری مقدار میکروب‌های حاضر در آب است. این آنالیز برای اطمینان از سالم بودن آب و مناسب بودن آن برای استفاده در مصارف مختلف انجام می‌شود. اطمینان از ایمنی آب اهمیت بسیاری دارد و آزمایش میکروبی آب یکی از ابزارهای مهم برای این منظور است.

یکی از روش‌های متداول برای انجام آزمایش میکروبی آب، استفاده از روش کشت میکروبی است. در این روش، نمونه‌های آب در محیط‌های کشت قرار می‌گیرند تا اگر میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها یا قارچ‌ها در آب وجود داشته باشند، بتوانند تکثیر شوند و به صورت کلونی‌های قابل مشاهده دربیایند. این کلونی‌ها سپس شمارش می‌شوند تا میزان میکروب‌ها محاسبه شود.

در آزمایش میکروبی آب، معمولاً از محیط‌های مخصوصی مانند محیط تریپتوز سویا کازئین (TSB) برای کشت و رشد میکروب‌ها استفاده می‌شود. همچنین از محیط‌های انتخابی مانند محیط مانتل (M-Endo) برای انتخاب و شناسایی باکتری‌های خاص مانند اشریشیا کولای استفاده می‌شود.

آزمایش آب

آزمایش آب چاه:

آنالیز آب چاه، یکی از مراحل مهم در بررسی ایمنی و کیفیت آب است. وقتی که شما یک چاه آب دارید یا قصد استفاده از آب چاه را دارید، مهم است که از ایمنی و بهداشت آب اطمینان حاصل کنید. برخی از مهمترین آنالیز‌هایی که بر روی آب چاه انجام می‌شود عبارتند از:

 1. آزمون‌های فیزیکی-شیمیایی: این شامل مواردی مانند pH، مواد محلول، مواد آلی، و سطح آلاینده‌ها است. آنالیزها برای اطمینان از میزان ناخالصی‌ها و مواد شیمیایی موجود در آب است.
 2. آزمون‌های میکروبی: این آزمون‌ها برای شناسایی و شمارش میکروب‌ها از جمله باکتری‌ها و احتمالاً ارگانیسم‌های بیماری‌زای مانند اشریشیا کولای و کلی فورم است.
 3. آنالیز مواد آلی و آلایندگان: شامل آلاینده‌های شیمیایی مانند فلزات سنگین (مانند سرب یا جیوه) و مواد آلی مخرب (مانند نیترات و فسفات) است.
 4. آزمون‌های رادیولوژی: این آزمون‌ها میزان اشعه یونیزان و اشعه گاما را اندازه‌گیری می‌کنند که ممکن است در آب چاه وجود داشته باشد.

آزمایش‌های گفته شده می‌توانند به شما کمک کنند تا اطمینان حاصل کنید که آب چاه شما ایمن و مناسب برای مصرف است. این آزمون‌ها معمولاً توسط آزمایشگاه‌های تخصصی که در بررسی آب های زیرزمینی تخصص دارند، انجام می‌شوند. با انجام این آزمون‌ها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آب چاه شما ایمن است و مشکلات پتانسیلی مانند انتقال بیماری یا نفوذ مواد شیمیایی وجود ندارد.

آزمایش آب آشامیدنی:

آنالیزهای آب آشامیدنی یک موضوع بسیار مهم و حیاتی است. وقتی ما در مورد آب آشامیدنی صحبت می‌کنیم، باید اطمینان حاصل کنیم که آبی که ما و خانواده‌مان می‌نوشیم، ایمن و سالم است.

اهمیت آزمایش‌های آب آشامیدنی:

 1. حفظ سلامتی: آزمایش‌های آب آشامیدنی به ما کمک می‌کند تا از وجود مواد آلوده، باکتری‌های مخرب، و ویروس‌های مضر در آب اطمینان حاصل کنیم و از ابتلا به بیماری‌های آبزی بی‌خبر نمانیم.
 2. مانیتورینگ کیفیت آب: این آزمایشات به ما کمک می‌کنند تا کیفیت آب را نظارت کرده و اطمینان حاصل کنیم که آبی که ما مصرف می‌کنیم، مطابق با استانداردهای بهداشتی است.
 3. محافظت محیط زیست: با انجام آزمایش‌های آب آشامیدنی، می‌توانیم اثرات مخرب آلاینده‌ها را بر روی محیط زیست کاهش دهیم.

انواع آزمایش‌های آب آشامیدنی:

 1. آنالیز فیزیکی-شیمیایی: این شامل اندازه‌گیری پارامترهای فیزیکی مانند رنگ، بو، مزه، pH، مواد محلول، و همچنین اندازه‌گیری مواد شیمیایی مانند نیترات، نیتریت، فلوراید، و سایر مواد شیمیایی است.
 2. آزمایش‌های میکروبی: برای شناسایی و شمارش باکتری‌ها و ویروس‌ها که ممکن است در آب وجود داشته باشند.
 3. آنالیز مواد آلی و معدنی و آزمایش‌های رادیولوژی: این آزمایشات شامل بررسی مواد آلی و معدنی مانند سم‌ها، فلزات سنگین و همچنین مواد رادیواکتیو مانند رادون می‌باشد.
آزمایش میکروبی آب

محل انجام آزمایش‌های آب آشامیدنی:

آزمایشات آب آشامیدنی باید توسط آزمایشگاه‌های متخصص صورت گیرد که دسترسی به تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز دارند. این آزمایشگاه‌ها با توجه به استانداردها و فناوری‌های روز دنیا، تضمین کیفیت آب مصرفی را فراهم می‌کنند.

به یاد داشته باشید که آب مصرفی ایمن می‌تواند به بهبود سلامت و رفاه اجتماعی و بهره‌وری کمک کند، اما آب آلوده می‌تواند منجر به بروز بسیاری از بیماری‌ها شود. از این رو با انجام آزمایشات آب، می‌توانید از کیفیت و سلامت آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.

تاثیرات شوری آب:

شوری آب یکی از مسائل مهم در مورد کیفیت آب است که تأثیرات گسترده‌ای بر محیط زیست و انسان‌ها دارد. این موضوع می‌تواند تبدیل به یک مشکل جدی در مناطقی با منابع آب شور مانند مناطق کم‌آب و خشکسالی شود. در ادامه، به مواردی از تأثیرات شوری آب اشاره می‌کنیم:

بر روی گیاهان و خاک:

 1. کاهش عملکرد گیاهان: آب شور می‌تواند منجر به کاهش رشد و عملکرد گیاهان شود، زیرا غلظت بالای نمک‌ها می‌تواند مانع در همبندی آب در خاک و جذب مواد غذایی توسط گیاهان شود.
 2. افت کیفیت خاک: مصرف آب شور ممکن است منجر به تجمع نمک‌ها در خاک شود که باعث افت کیفیت و بهره‌وری خاک می‌شود.

روی حیوانات:

 1. تأثیر بر حیوانات مرتعی و دام: آب شور ممکن است بر حیوانات و دام‌ها تأثیرات زیانباری داشته باشد، از جمله کاهش میزان مصرف آب، بلعیدن نمک‌ها، و کاهش میزان تولید مثل.
 2. موثر بر حیات دریایی: آب شور می‌تواند بر زندگی دریایی، از جمله ماهیان و سایر موجودات دریایی، تأثیرات مخرب داشته باشد و باعث کاهش تنوع زیستی در اکوسیستم‌های دریایی گردد.

بر روی انسان‌ها:

 1. تأثیر بر سلامت: مصرف آب شور برای مصرف انسان‌ها ممکن است تأثیرات منفی داشته باشد و مشکلاتی مانند اختلالات کلیوی، فشار خون بالا، و احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش دهد.
 2. موثر بر صنایع و کشاورزی: آب شور می‌تواند به عنوان یک محدودیت برای صنایع و کشاورزی عمل کند، زیرا ممکن است بر تولید محصولات زراعی تأثیر منفی بگذارد.
نمک

راه‌های مدیریت شوری آب:

 1. تصفیه آب: استفاده از فرآیندهای تصفیه آب مانند استفاده از نانوفیلتراسیون.
 2. بکارگیری تکنولوژی‌های آب شیرین‌کن: مانند دیالیز خوراکی و الکترو دیالیز.
 3. کاشت گیاهان مقاوم به شوری: برخی از گونه‌های گیاهان، مانند گلهای نمک‌باز، مقاوم به شوری هستند و می‌توانند به عنوان گزینه‌هایی برای کنترل شوری آب استفاده شوند.

در نتیجه، شوری آب یک مسئله مهم است که نیازمند رویکردهای چندگانه برای مدیریت و کنترل آن است. این موضوع برای انسان‌ها، محیط زیست و کشاورزی تأثیرات قابل ملاحظه‌ای دارد. از طرف دیگر، با استفاده از فناوری‌های مدرن و روش‌های مدیریت مناسب، می‌توان این مشکل را در مقیاس‌های مختلف کنترل کرد و از تأثیرات منفی آن کاست.

آزمایش آب استخر:

آنالیز آب استخر به منظور بررسی کیفیت آب استخر صورت می‌گیرد. در این آزمایش‌ها، پارامترهای مختلفی از جمله pH، کلر، آلکالینیته، سختی و… اندازه‌گیری می‌شوند. با توجه به نتایج آزمایش، می‌توان برای بهبود کیفیت آب، اقدامات لازم را انجام داد. به عنوان مثال، افزودن کلر برای حفظ حداقل سطح ضدعفونی کنندگی، تنظیم pH برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و…

ساعت پاسخگوییشنبه تا چهارشنبهبجز روزهای تعطیل 8:30 تا 15:30
شماره تماسجهت پشتیبانی و پرسش سوالات09907674972 - 02537778817
آدرس آزمایشگاهجهت ارسال نمونهقم – خیابان ۷۵ متری عماریاسر – خیابان شهید قدوسی – بین کوچه ۳ و ۵ – پلاک ۲۱ – آزمایشگاه ژرف پژوهان به آزما – کد پستی: ۳۷۱۹۱۵۸۶۲۰
سبد خرید
پیمایش به بالا