آزمایشگاه آب و خاک به آزمایشگاهی گفته می‌شود که برای آنالیز نمونه‌های خاک، آب و دیگر موارد مربوط به آن راه اندازی شده است. در این نوع آزمایشگاه چند دسته بندی کلی از آزمایشات انجام می‌شود. در ادامه به بررسی این موارد و معرفی بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم خواهیم پرداخت.

انواع نمونه‌های قابل آنالیز در آزمایشگاه آب و خاک به اهداف این آزمایشگاه بستگی دارد. آزمایشگاه خاک شناسی برای دو هدف کلی به انجام آنالیز می‌پردازد.

 1. اهداف مربوط به کشاورزی و رونق آن
 2. اهداف مربوط به ساخت و ساز، عمران و فنی مهندسی

در آزمایشگاه‌های وابسته به کشاورزی انواع نمونه‌های زیر آنالیز می‌شوند:

 1. نمونه خاک
 2. نمونه آب
 3. نمونه کود شیمیایی
 4. نمونه کود آلی و معدنی
 5. نمونه گیاه

اما در آزمایشگاه‌های وابسته به فنی و مهندسی و عمران معمولا تنها نمونه خاک آنالیز می‌شود. در این آزمایشات خاک برای بررسی مقاومت آنالیز می‌شود تا تعیین گردد تا چه اندازه می‌تواند بار ساختمان را تحمل کند و نوع پی ریزی ساختمان باید چگونه باشد.

ممکن است حتی خاک آن منطقه برای ساخت و ساز مناسب نباشد و انجام پروژه‌های ساختمانی در آن منطقه خسارات مالی و جانی زیادی به بار بیاورد. بنابراین آنالیز خاک در مباحث فنی و مهندسی و ساخت و ساز نیست بسیار اهمیت دارد.

آزمایشات آب و خاک به چه دلایلی انجام می‌شوند:

قبل از عنوان دلایل انجام این آزمایشات باید دسته بندی فوق را مجددا تکرار کنیم:
برای بخش کشاورزی آزمایشات به دلایل زیر انجام خواهند شد:

 1. بررسی نیازهای زمین و خاک
 2. انتخاب کود مناسب با نیازها
 3. آماده سازی زمین برای کاشت
 4. تعیین مقدار کود مورد نیاز زمین
 5. شناخت بیماری‌های گیاه
 6. انتخاب بذر مناسب
 7. آشنایی با عناصر محلول در آب آبیاری
 8. مشخص کردن میزان شوری آب
 9. افزایش محصول نهایی

دلایل آزمایش خاک در بخش فنی و مهندسی:

 1. آشنایی با نوع خاک
 2. سنجش میزان مقاومت خاک
 3. تعیین میزان وزنی که این خاک می‌تواند تحمل کند
 4. تعیین نوع سازه
 5. تعیین قابل اجرا بودن یا نبودن پروژه

انجام آزمایشات خاک و نوع آنالیزها در مباحث عمرانی و فنی و مهندسی به محل پروژه، نوع سازه، عمق حفاری، نوع پی ریزی و … بستگی دارد. نمونه‌گیری از خاک نکات ویژه‌ای دارد که باید به آنها توجه شود. بطور مثال باید از عمق مناسب خاک بعد از حفاری نمونه گیری انجام شود.

آزمایشگاه خاک
آزمایشگاه آب

مزیت‌های انجام آزمایشات آب و خاک:

انجام هر نوع اقداماتی بدون داشتن اطلاعات لازم ممکن است بیهوده و یا حتی مضر باشد. بنابراین قبل از انجام هر کاری باید شرایط موجود کاملا سنجیده شود تا تمامی کارها متناسب با آن شرایط صورت بگیرند.

به همین دلیل است که وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید قبل از تجویز نهایی معمولا انواع آزمایشات و تصاویر رادیولوژی توصیه می‌شود.

آزمایشات آب و خاک نیز وضعیت مشابه به همین دارند. بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا شرایط را بررسی کنید. با انجام این آزمایشات می‌توانید نیازهای دقیق را شناسایی کنید. عناصر موجود در آب و خاک را بشناسید و بدانید چه کودی با این شرایط مورد نیاز است. میزان دقیق کود دهی باید چقدر باشد و …

طبیعی است که با این کار به محصولی بی نقص دست خواهید یافت و تمامی مراحل کشاورزی را بصورت استاندارد می‌گذرانید.

وضعیت کشاورزی استان قم:

در این قسمت قرار است به بررسی وضعیت کشاورزی استان قم بپردازیم. آزمایشگاه آب و خاک در استان قم نیز وجود دارد. که معرفی بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم هدف ماست.

بنابراین قبل از هر چیز باید بدانید می‌توانید به راحتی برای انجام آزمایشات آب و خاک به آزمایشگاه آب و خاک قم مراجعه کنید.

وضعیت کشاورزی استان قم نیز وابسته به آزمایشگاه‌های خاکشناسی می‌باشد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی استان قم کشاورزی در این استان نیز رونق دارد. اما محصولات قابل کشت در این استان باید محصولاتی باشند که در هوای گرم و خشک بتوانند رشد کنند.
در ادامه مطلب به بررسی محصولات قابل کشت در این استان و معرفی بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم خواهیم پرداخت.

وضعیت آب کشاورزی در استان قم:

بعد از خاک مهم ترین بخش کشاورزی آب آبیاری می‌باشد. معمولا اکثر گیاهان برای رشد به آب نیاز دارند. اما نوع آب و مواد محلول در آن نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر میزان برخی از عناصر در آب زیاد باشد، این آب مناسب کشاورزی نیست. زیرا نه تنها کمکی به رشد محصول نمی‌کند. بلکه باعث از بین رفتن محصول و زمین می‌شود.

آبی که برای آبیاری محصولات کشاورزی در استان قم استفاده می‌شود معمولا حاوی املاح و کمی نمک است بنابراین بهتر است مورد آزمایش قرار بگیرد.

برای آبیاری محصولات در استان قم معمولا یا از آب لوله کشی استفاده می‌شود و یا چاه‌های عمیق حفر می‌گردد. این استان یک استان خشک و کم آب است بنابراین باید برای آبیاری محصولات کشاورزی تدابیر ویژه در نظر گرفته شود.

کشت ذرت
مزرعه گندم

راه‌های رونق کشاورزی در استان قم:

با توجه به موارد  گفته شده تا به اینجای مطلب، یکی از مهم ترین کارها برای رونق کشاورزی در کل دنیا، انجام آزمایشات آب و خاک است. میزان اهمیت علم و دانش در این زمینه نیز غیر قابل چشم پوشی می‌باشد.

در استان قم نیز مانند هر استان، شهر و حتی کشور دیگری، رونق کشاورزی وابسته به آزمایشگاه آب و خاک قم است. در این استان آزمایشگاه‌هایی برای کشاورزی وجود دارد که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

از راه‌های دیگر افزایش رونق کشاورزی، استفاده از بذر درجه یک و مناسب است. علاوه بر انتخاب بذر باید به انتخاب نوع کود، کیفیت آن، نوع سم، میزان دقیق استفاده از آنها و … نیز توجه داشته باشید.

محصولات قابل کشت در استان قم:

با توجه به لوکیشن و وضعیت آب و هوایی این استان محصولاتی چون گندم، جو، یونجه، کلزا، ذرت، برخی از محصولات صیفی و … در این استان قابل کشت می‌باشند.

این محصولات در شرایط آب و هوایی استان قم، یعنی در آب و هوای گرم و خشک به خوبی رشد می‌کنند.

برخی از محصولات صیفی نیز در این استان رشد می‌کنند. برای آبیاری این محصولات چاه‌های عمیق حفر می‌شوند. و این محصولات با آب چاه آبیاری می‌شوند.

باغداری در استان قم:

از محصولات باغی استان قم، پسته بیشترین کاشت را دارد. بخش بزرگی از باغات استان قم مربوط به این محصول می‌باشد. البته برخی دیگر از محصولات باغی مانند انواع میوه‌ها نیز در این شرایط آب و هوایی قابل کاشت می‌باشند.

باغداری و بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم
کشاورزی و بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم

مناسب‌ترین زمان برای آزمایشات آب و خاک:

بهترین زمان انجام آنالیزهای نمونه آب و خاک، یک ماه قبل از آماده سازی زمین برای کاشت است. قبل از آماده سازی بهتر است، با استفاده از روش‌های درست نمونه گیری، نمونه‌های آب و خاک زمین را به آزمایشگاه تحویل دهید.

انجام آنالیزهای لازم آب و خاک در کشاورزی بسیار کمک کننده است.

بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم:

آزمایشگاه‌های آب و خاک معمولا دو دسته کلی دارند. یا بصورت دولتی اداره می‌شوند و یا در بخش خصوصی تاسیس شده اند.

قبل از معرفی باید با ویژگی‌های یک آزمایشگاه آب و خاک خود آشنا شوید. بهترین آزمایشگاه آب و خاک آزمایشگاهی است که با علم روز دنیا پیش برود، از استانداردها و پروتکل‌های دقیق استفاده کند، تجهیزات کامل و به روزی داشته باشد و از نیروی متخصص برای همه مراحل آزمایش استفاده کند.

با توجه به موارد گفته شده یکی از بهترین آزمایشگاه‌ آب و خاک قم آزمایشگاه ژرف پژوهان به آزما است. این آزمایشگاه در خیابان 75 متری عماریاسر در شهر قم واقع شده است. انجام آزمایشات در این آزمایشگاه از طریق دو راه امکان پذیر است.

راه‌های انجام آزمایش در آزمایشگاه آب و خاک قم

1. بصورت حضوری از طریق آدرس: قم- خیابان 75 متری عماریاسر – خیابان شهید قدوسی – نبش کوچه یک – فروشگاه فرداد کیان فرتاک

2. به صورت اینترنتی با ثبت درخواست آزمایش از طریق لینک زیر و ارسال نمونه بصورت بسته پستی به آزمایشگاه.  درخواست آزمایش

بهترین آزمایشگاه آب و خاک قم

تاثیر گذارترین آزمایشات خاکشناسی:

اینکه اندازه گیری چه عناصری در آزمایش مورد نیاز است به موارد مختلفی بستگی دارد. مواردی مثل شرایط منطقه‌ای و آب و هوایی، نوع کشت، محصول مورد کاشت و … البته اندازه گیری برخی از عناصر در تمامی آزمایشات ثابت است. زیرا وجود آنها در خاک بسیار ضروری است یا بیش از حد بودن مقدار آن می‌تواند مشکل ساز شود.

اهمیت نمونه گیری در آزمایشات آب و خاک:

نمونه گیری از آب، خاک و گیاه به تخصص ویژه‌ای نیاز ندارد. اما انجام این کار نکاتی دارد که باید به آن توجه شود. نمونه گیری از خاک زمین زراعی، خاک گلخانه و خاک باغات متفاوت است. همچنین نمونه گیری از آب چاه، آب لوله کشی و … نیز به روش‌های مختلفی نیاز دارد.

برای آشنایی با نحوه صحیح نمونه‌گیری از انواع آب، انواع خاک، انواع گیاه، انواع کود شیمیایی و کود آلی می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

سایر موارد تاثیر گذار در کشاورزی:

علاوه بر آب و خاک موارد دیگری هم در کیفیت کشت تاثیر گذار هستند. مواردی چون:

 1. نوع بذر
 2. بیماری گیاه
 3. نوع کود
 4. آفات
 5. برخی حشرات
سبد خرید
پیمایش به بالا